
Avokadohalvor med vegansk skagen
Veganska skagenfyllda avokadohalvor passar fint till förrätt under festligheter som jul, påsk och midsommar. Här är ett recept på vegansk skagenröra men om du har ont om tid finns det färdiga växtbaserade skagenröror att hitta i matbutiker idag.
Ingredienser
-
Koka sojastrimlorna i kraftigt saltat vatten enligt anvisningarna på förpackningen. Låt strimlorna rinna av och pressa ut så mycket vatten som möjligt. Du kan också använda färska sojabitar eller helt skippa dessa.
-
Finhacka dillen och rödlöken. Blanda majonnäs, fraiche, citronjuice och tångkaviar. Tillsätt dill, rödlök, avokado och sojastrimlorna. Blanda ordentligt och smaka av med svartpeppar. Dela avokadon gröp ur kärnorna, fyll med en klick skagen och servera.