En j*vligt god jul
För Gustav ”Jävligt Gott” Johansson är julen en av årets viktigaste mathelger, och en chans att visa hur växtbaserat kan vara allt annat än kompromiss. Med smaker som känns igen, dofter som väcker minnen och rätter som bjuder in alla till bordet visar han att en grön jul är lika mycket tradition som nytänkande.
Det känns inte som att det är en riktig jul, inte ens en riktig vegojul, utan skinka, köttbullar och prinskorv. Men visst är det väl då fantastiskt fint att du numera faktiskt slipper välja mellan en dålig jul och en vegojul?
Som en av Sveriges mest inflytelserika vegoprofiler har han inspirerat tusentals att hitta nya vägar till sina favoriträtter. Hans filosofi är enkel: maten ska vara rolig att laga, lätt att tycka om och något hela familjen vill äta. Därför bjuder Gustav Johansson på några av de bästa växtbaserade julklassikerna.
Du behöver inte välja mellan att äta gott och göra gott, och du behöver inte ge upp det du älskar bara för att du vill göra något gott för dem du älskar. Det är varken högtiderna, smakerna eller traditionerna det är fel på. Det är råvarorna, och de är nuförtiden tack och lov väldigt lätta att byta ut.
Med andra ord: julen är precis som vanligt, bara lite snällare.
Gravad morot
Gravad morot är så bra gott i sig och ett bra substitut till gravlax om man vill fylla den luckan. Du kan justera smaken lite som du vill. Öka eller minska syran och sötman beroende på hur du föredrar din morot.
Brysselkålssallad med apelsin
Det här är en väldigt enkel och supergod brysselkålssallad till julbordet. Här mildras beskan i kålen vid tillagningen genom att steka den och balanserar den med sötman och syran hos de övriga ingredienserna. Kombon är grym.
Veganska ägghalvor
Okej. Detta är inte ägghalvor. Det är majonnäs kryddad med gurkmeja och svavelsalt som serveras på en bit naturell tofu och toppas med en klick tångrom. Men det låter ju så otroligt mycket tråkigare. Det här receptet är orimligt populärt bland alla på högtider.
Veganska julköttbullar
I en julköttbulle ska det vara kryddpeppar och gärna dijonsenap för en extra kick. Gustav brukar försöka göra sina julköttbullar mindre än vanligt och steka dem riktigt hårt, så att det blir som en krispig liten munsbit.
Veganska revbensspjäll
Att kalla den här rätten för revbensspjäll kan kännas rätt så underligt. Det är ju inte alls vad det är. Men, det här är tofu som är marinerad på samma sätt och äts på samma sätt som revben. Så här kommer ett alldeles utmärkt substitut till julbordet!