Länkstig
Hem / Vego nära digBlandkost
Holy Cow Vasastan
Indisk restaurang.
Har full koll på vad vegan innebär och på menyn är det tydligt utmärkt vilka rätter som går att få veganska. Har nuförtiden inte smör i något ris alls och har veganskt naanbröd samt mangolassi på sojayoghurt.
Lunchmenyn innehåller tre vegetariska rätter som alla enligt uppgift ska gå att få veganska. Salladsbordet innehåller också vegansk papadam.
Har ett tiotal veganska rätter på menyn (2018-11-02). Några av dessa inkluderar:
Vegan Tikka Sizlar. Grillade veganska ”kycklingbitar” av soya som serveras på het järnplatta med grönsaker och vegansk tikka masalasås. 149 kr
Vegansk Tikka Masala Grillade veganska ”kycklingbitar” av soya. Tillagade med krossade, cashewnötter, vegansk grädde och yoghurt och kryddor. 149 kr
Vegansk Zalfraze *** Grillade veganska ”kycklingbitar” av soya. Tillagad med färsk paprika och lök. 149 kr
Vegansk Bhuna *** Grillade veganska ”kycklingbitar” av soya tillagade med rostad lök och färsk vitlök. 149 kr
De har även en del förätter samt efterätt som kan beställas veganskt.